Reklama

Žáby na Stavišti ve Žďáru nad Sázavou čekají na mladé vědce

25.2.2016 21:06 Dagmar Papáčková Rubrika: Žďársko

Žáby na Stavišti ve Žďáru nad Sázavou čekají na mladé vědce

V minulém roce se nám za podpory Správy CHKO Žďárké vrchy podařilo vybudovat tři tůně na lokalitě Staviště na okraji Žďáru nad Sázavou.

02.JPG

Přírodní učebna

Do tůní se už pomalu začínají stěhovat žáby, čolci i nejrůznější vodní hmyz. Je tak nejvyšší čas najít tým mladých badatelů, který tuto lokalitu využije jako svojí přírodní učebnu.
Podobný projekt se uskutečnil už v Novém Městě na Moravě. S Ekotýmem I. Základní školy vznikl v lokalitě Hrnečnice vybudovali celkem čtyři tůně. Místo nyní slouží, mimo jiné, jako přírodní učebna pro děti z Ekotýmu, které ji využívají ke svému praktickému studiu. V rámci tohoto projektu byla vydána metodická brožura Deník badatele - Jak se žije v tůních, plná informací a praktických cvičení.

03.JPG
Snahou je aplikovat tento model i v dalších místech se zapojením dalších škol. Pro žďárské školy a Ekotýmy se nyní nabízí právě lokalita Staviště, kde je už všechno připraveno k vlastnímu bádání. Žáky i jejich učitele po lokalitě provedou členové Sdružení Krajina a ukážou jim, co všechno se dá dělat a jak na to. Ke studiu jim bude sloužit také metodická brožura. Spolupráce je oboustranně výhodná. Žáci si praktickým způsobem ověří své těžce nabyté znalosti, naučí se měřit s nejrůznějšími přístroji a členové Sdružení Krajina získají přehled o kvalitě lokality, a jak se zde daří rostlinám a živočichům.
04.JPG
Nabízí také spolupráci školám mimo Žďár nad Sázavou. Jsou ochotni poskytnout know–how, pomoci jim se získáním peněz a s výběrem vhodného místa pro jejich přírodní učebny.
První vlaštovkou je projekt, který v současné době rozjíždí Sdružení Krajina a ZŠ Kameničky. Opět bychom chtěli nedaleko Kameniček vybudovat tůně na podporu obojživelníků, které by zároveň sloužily jako přírodní učebna pro žáky a místní Ekotým.
Také spřátelená organizace Mokřady - ochrana a management, přejala tento model a chystá se vybudovat tůně nedaleko centra města Jihlavy na sídlišti Březinova. Mokřadní učebna Kalvárie bude sloužit nejen obojživelníkům a jiným mokřadním druhům, ale také k terénní výuce dětí ze ZŠ Otakara Březiny.

Sdílej na Facebooku       Poslat emailem Vytisknout

Kontakt na redakci: zpravy@vysocina-news.cz
Mediální zastoupení deníku zajišťuje agentura SAFARI MEDIA
Informace o inzerci: info@safarimedia.cz

© Vysočina-news.cz - Všechna práva vyhrazena

developed by Michal Kandr | design by Growlab